Městys Všeruby
Všeruby 77
345 07 Všeruby
Je pochopitelné , že si naši prapředci povšimli přírodou vytvořené brány mezi Šumavou
a Českým lesem již v dávné minulosti. A protože byla cesta tímto prostorem relativně
nejschůdější, vedly tudy staré obchodní stezky. S provozem na nich v ranném středověku úzce souvisí existence osídlení v místech později založeného královského města Domažlice.
Zemskými stezkami nepřicházeli však do Čech pouze kupci a pocestní, ale také nepřátelská vojska. Tuto skutečnost jasně dokumentují důležité bitvy, které se v prostoru Všerubského mezihoří odehrály. Ačkoli není místo vítězné bitvy, svedené mezi českým knížetem Břetislavem I. a Jindřichem III. V roce 1040, přesněji lokalizováno, je jisté, že vojska se střetla v prostoru dnešního Všerubského mezihoří. Ke Všerubskému průsmyku prchali v roce 1431 také poražení němečtí křižáci pronásledovaní husity, kteří nad nimi v bitvě u Domažlice zvítězili. Ve třetí významné bitvě, která proběhla 22. září 1467 nedaleko Nýrska, porazilo české vojsko Němce potřetí. Podle mínění některých starších badatelů, kteří dnes již nemá jí své zastánce, proběhla v okolí Domažlic, kde měl také ležet bájný Vogastisburk, bitva, ve které porazil r. 631 Sámo vojsko krále Dagoberta. Drobné česko-bavorksé pomezní války trvaly s různou intenzitou po celé období středověku.
Území dnešního Všerubska náleželo podle najstarších historických zmínek k panství hradu Rýzmberka, který založil ve druhé polovině 13. století český šlechtický rod Drslaviců. Hrad Rýzmberk stojí přímo ve vyústění Všerubského průsmyku, jeho posádka měla odtud starou obchodní stezku jako na dlani. Své postavení významné hraniční pevnosti si hrad udržel až do 17. století. Bavorským protějškem Rýzmberka byl hrad pánů z Bogenu vybudovaný na západním vrcholu Hoher Bogenu.
Území Všerubska pokrýval tehdy špatně průchodný hraniční hvozd, kterým se klikatila
zemská stezka, jejíž průběh není dnes již možné přesně určit. Také zemská hranice nebyla ve starších dobách přesně vytýčená. Hranici tvořil široký pruh pohraničního lesa, který byl kolonisty z obou stran hranice mýcen tak dlouho, až se jejich zájmy střetly a bylo nutné hranici přesně stanovit.