Městys Všeruby
Všeruby 77
345 07 Všeruby
Jdeme-li po asfaltové silnici ze Kdyně do Všerub, ani si neuvědomíme, že putujeme místy, kudy vedla nejstarší z větví staré Řezenské cesty. Nejezdilo a nechodilo se tudy pouze do Bavorska, ale také přímo do Říma a na pobřeží Rudého moře.Podle itinerářů ze 16. století trvala tehdy cesta z Prahy do Řezna 5 až 6 dnů, kdežto koňmo se nechala zvládnout za poloviční čas.
Stezka vedla z Prahy přes Plzeň do Domažlic – Tuhoště. Za Domažlicemi míjela hradiště u dnešního Smolova , které vzniklo ve druhé polovině 10. století a vstoupila do neosídleného pohraničního hvozdu. Vsi, které v okolí stezky vznikly, jsou většinou mladšího založení. Na lesní půdě založený Spáňov je připomínaný prvně roku 1372, Mrákov 1325, Kout 1544. V hloubi lesa stávaly osamoceně záhadné a dávno zaniklé Zdemily 1390, které podle tradice nahradila později vysazená ves Brůdek 1650. Mladšího založení je také další osada na trase, nazvaná Hájek 1586. Za ním leží na zemské hranici mladé kolonizační městečko Všeruby 1570, vysazené zřejmě v místech staršího osídlení. Dále procházela cesta prameništěm řeky Chamu a bavorskými lokalitami Aigen (chodsky Vojna/Eschlkam/chodsky Vosí) a směřovala na opevněné město Furth i.Wald.
Průchod stezky je dokumentován častými nálezy různých starožitností a starých haťových konstrukcí, nalezených především při melioracích. V prostoru stezky došlo v minulosti také k několika známým nálezům tzv. cestovních mincovních pokladů. K nejznámějším patří poklad nalezený r. 1914 u Hájku na úpatí Tanaberku, který obsahoval 1500 pražských grošů Karla IV. Poklad složený ze 110 pražských grošů nalezl u Hájku v r. 1937 rolník Wellner. Jiný poklad čítající asi 300 pražských grošů byl vyorán 1858 na poli u smolovského rybníka.
Všerubská větev Řezenské cesty byla podle I. Vávry nepochybně nejstarší a dlouho jedinou veřejnou cestou, která tímto směrem vedla. Jako významná dopravní tepna sloužila kupeckým karavanám údajně již v 9. století.
O něco později se začíná prosazovat spojnice přes Klenčí 1325, která směřuje na bavorský Waldmünchen (Mnichov za Lesy). Tato spojka má sice větší převýšení, ale je o poznání kratší a proto se postupem doby stává užívanější. Na počátku 16. století byla klenečská spojka využívána pro nově vznikající poštovní dopravu. Tato skutečnost opětně snížila význam Všerub i všerubské spojnice. Určité vynucené výhody přinesl Všerubům silniční patent z r. 1756. Jím byla všerubská silnice určena za nucenou cestu , po níž museli projet všichni , kteří cestovali z Eschlkamu na Všeruby, Klatovy a odtud na Plzeň.
Vedle všerubské a klenecké větve procházely přes hranici další neveřejné stezky zvané travní, na kterých byl provoz zakázán. Ti, kteří je využívali, riskovali, že jim bude část nákladu zabavena.
Jedna z těchto cest, užívaná zřejmě již v 15. století, procházela Domažlickým průsmykem a spojovala nejbližší možnou cestou Domažlice s bavorským Furtem. Tato komunikace procházela v podstatě trasou dnešní silnice Domažlice-Folmava.