Městys Všeruby
Všeruby 77
345 07 Všeruby
V roce 2020 obyvatelé městyse Všeruby zajistili sběr vysloužilého elektrozařízení v přepočtu 10 kg/obyvatele. Pro porovnání, podle posledních informací zveřejněných Ministerstvem životního prostředí odevzdal v roce 2018 průměrný občan České republiky k recyklaci 8,8 kg vysloužilého elektra. Recyklací odevzdaného elektrozařízení městys přispěl ke zlepšení životního prostředí snížením produkce CO2 ekvivalentně o 5334 kg. Takové množství uhlíku by muselo v průběhu jednoho roku absorbovat a přeměnit na kyslík celkem 178 stromů. Za svoje úsilí Všeruby obdržely certifikát Příkladná Zelená obec 2020.
Zapojeným obcím, které v loňském roce v síti kolektivního systému REMA odevzdaly nejvíce elektroodpadu, právě v těchto dnech předávají regionální zástupci certifikát. „Rok 2020 byl pro společnosti REMA z pohledu sběru odpadního elektrozařízení významným. Přesto, že do našich aktivit zasáhla pandemie, Češi odevzdali prostřednictvím sběrné sítě REMA 22,1 tisíc tun odpadních elektrozařízení. Oproti roku 2019 jde o 6% nárůst,“ uvedl David Vandrovec, generální ředitel společností REMA s tím, že svůj velký podíl na úspěchu mají právě obce zapojené do projektu Zelená obec. Ty nejlepší z každého kraje obdržely jako ocenění za svoje úsilí certifikát. „Za dobrými výsledky vzájemné spolupráce stojí dlouhodobá motivace obcí a jejich občanů ke sběru vysloužilých elektrozařízení na místech, kde je to pro ně smysluplné tak, aby to pro ně bylo jednoduché, pohodlné a efektivní,“ hodnotí dále Vandrovec a dodává, že jen tímto způsobem lze při nakládání s vysloužilými spotřebiči efektivně zajistit, aby se posouvaly v rámci cirkulární ekonomiky dál k opětovnému použití, recyklaci a dalšímu materiálovému využití, vše v souladu s hierarchií nakládání s odpady a ochranou životního prostředí. „Bez našich partnerů, mezi které patří i Zelené obce a Sběrné dvory, bychom uváděných výsledků nemohli dosahovat. Velký dík proto patří zejména jim,“ dodává.
Projekt Zelená obec funguje již 13. rokem. Je šitý na míru obcím, které se chtějí ekologickým a šetrným způsobem k přírodě zbavit elektroodpadu, přenosných baterií a akumulátorů. Vysloužilé elektrospotřebiče z domácností a přenosné baterie určené k recyklaci mohou obyvatelé jednoduše odkládat do sběrného boxu, který bývá zpravidla umístěn na obecním úřadě nebo v jeho blízkosti. Ke konci roku 2020 bylo v projektu Zelená obec zapojeno 868 obcí s 983 sběrnými místy. Projekt obci umožňuje rovněž bezplatný odvoz a ekologické zpracování objemnějšího obecního elektroodpadu a zapojit se do něj může kterákoliv obec z České republiky, bez ohledu na počet obyvatel. „REMA umožňuje všem obcím uzavřít skutečné partnerství, bez ohledu na jejich velikost či dostupnost, a nabízí všem shodné podmínky fungování a výše příspěvků na sběr závislé na množství zpětně odebraných elektrozařízení,“ zdůrazňuje Vandrovec.
Pro kolektivní systém REMA není komplikací ani malá hmotnost objednávky. Menší zásilky je možné poslat balíkem, pro ty větší lze zajistit individuální svoz již od 100 kilogramů elektroodpadu. Svoz z obecních sběrných dvorů i sběrných míst je pro obce bezplatný a dopravu vysloužilého elektrozařízení do zpracovatelského závodu je zajišťován na náklady kolektivního systému.